2000-2007
Saturday January 1, 2000
DATE EXHIBIT
2007
Dec. 11 – Dec. 22, 2007 Chinatowns
Oct. 2 – Nov. 24, 2007 Bjarke Ingels Group: CPH Experiements
Apr. 24 – Jun 16, 2007 Frederic Chaubin: CCCP
Mar. 3 – Mar. 24, 2007 Lost and Found City, CSS Bard
2006
Nov. 14, 2006 – Feb. 24, 2007 Clip, Stamp, Fold: The Radical Architecure of Little Magazines, 196x – 197x, Curated by Beatriz Colomina, Craig Buckley, Anthony Fontenot, Urtzi Grau, Lisa Hsieh, Alicia Imperiale, Lydia Kallipoliti, Olympia Kazi, Daniel Lopez-Perez, and Irene Sunwoo at Princeton University
Sep.19 – Oct. 28, 2006 FASCIA, by Pia Lindman, A commission by Storefront for Art and Architecture, Curated by Yasmeen M. Siddiqui
Jun. 28 – Aug. 5, 2006 Portable, Linda Ganjian, Kim Holleman, Marie Sauvaitre, Organized by Yasmeen M. Siddiqui
May. 2 – Jun. 10, 2006 Terence Gower: Ciudad Moderna, Ciudad Moderna, Terence Gower
Mar. 7 – Apr. 15, 2006 Joe McDonald/Urban A&O Architecture LLC: The Bone Wall , Joe McDonald, Urban A&O Architecture LCC
Jan. 18 – Feb. 18, 2006 Julie Ault and Martin Beck: Information
2005
Nov. 15 – Dec. 23, 2005 Modernity in YU, Marko Lulic
Sep. 13 – Oct. 29, 2005 Can Buildings Curate, Group Exhibition by Shumon Basar, Joshua Bolchover, Parag Sharma (Newbetter)
Jun. 29 – Aug. 6, 2005 Mary Ellen Carroll: Federal
May. 13 – Jun. 19, 2005 Maarten Van Severen : Dimensions
Mar. 8 – Apr. 30, 2005 Yves Klein: Air Architecture, Yves Klein, Curated by François Perrin
Jan. 11 – Feb. 19, 2005 9 Families: Emergency Architecture, Torolab
2004
Sep. 14 – Dec. 11, 2004 Architecture and Revolution in Cuba 1959-1969, curated by Eduardo Luis Ridríguez
Jun. 10 – Jul. 31, 2004 History Images, Sze Tsung Leong
May. 8 – Jun. 5, 2004 An uneven exchange of power, Armin Linke, curated by Anselm Franke
Feb. 24 – Apr. 3, 2004 Manfred Pernice: Small Works, 1994-2004, Manfred Pernice, Small Works
2003
Nov. 21, 2003 – January 31, 2004 Superstudio/Piero Frassinelli 1971: Dodici Citta Ideali.Twelve Ideal Cities, Curated by Peter Lang and William Menking, with Superstudio
Sep. 4 – Oct. 26, 2003 Urban Renewal: The City without a Ghetto, by the Center for Urban Pedagogy
May. 9 – Aug. 3, 2003 The Archive Project Storefront for Art and Architecture: 1982-2003, Curated by Sarah Herda and Kyong Park
Feb. 12 – Apr. 20, 2003 A Civilian Occupation, The Politics of Israeli Architecture, Rafi Segal and Eyal Weizman
2002
Nov. 25, 2002 – Jan. 19, 2003, Hive Systems, Logan Ray
Sept. 14 – Oct.29,2002 Remapping, Warren Neidich
Jul. 18 – Aug. 25, 2002 ENDCOMMERCIAL ® , Florian Bohm, Luca Pizzaroni, Wolfgang Scheppe
May. 16 – Jul. 29, 2002 Wave Garden, Yusuke Obuchi
Mar. 22 – Apr. 20, 2002 Wannaville: Berlin Book Project, Megan Sullivan
2001
Nov. 9 – Dec. 22, 2001 Emergent: 17 Projects from 306090, 306090, Monte Antrim, Talia Braude, Elana Bresciani, Alexander Briseno, Savinee Buranasilapin, Amy Donohue, Julie Eng, Ted Givens, David L. Hays, Ziad Jamaleddine, Makram el-Kadi, Janette Kim, L.E.FT., Liminal Projects, Naji Moujaes, Scott Paterson, Carlos R. Setterberg, Monica Tiulescu, Amy Wai Yee Lam
Sep. 6 – Oct. 27, 2001 Movers and Shapers, Ines Schaber, Jorg Stillman
Jul. 19 – Aug. 25, 2001 Building Codes: The Programmable City, Center for Urban Pedagogy, Jason Anderson, Satish Babbar, Francisca Benitez, Stella Bugbee, Winka Dubbeldam, Marcos Durantt, Chelsea Housing Group, Marie Christopher, Common Ground, Duany Plater-Zyberk & Company, Fifth Avenue Committee, Jack Freund, Mari Fujita, Good Old Lower East Side, Eva Hanhardt, Honest, Housing First, Institute for Advanced Architecture, Costas Kondylis, KW : a, Matt Lamm, Vito Lopez, Peter Marcuse, Martin-Baxi Architects, MVRDV, MFY Legal Services, Andrea Meller, Richard Murdock, Oliver Neumann, Nils Norman, Felise Nguyen, Place in History, Pratt Area Community Council, Irene Popkin, David Powell, Michael Rakowitz, REPOHistory, Damon Rich, Joseph Rose, Martha Rosler, Sandra Rutherford, Harold Schultz, Shirley, Scott Schnall, Douglas Sarini, Neil Smith, Michael Sorkin, Frank Soto, SHoP, Sam Stark, Tamara Sussman, Oscar Tuazon, Robert Werthamer, Rosten Woo, Dan Wiley, Sharon Zukin
Apr. 25 – Jun. 2, 2001 Formations of Erasure: Earthworks and Entropy, The Center for Land Use Interpretation
Feb. 9 – Mar. 17, 2001 Research Architecture: Selections from the Collection Fonds Regional d’Art Contemporain du Centre, OrlÎans, France, from the collection of the Fonds reglonal d’Art Contemporarin (FRAC) du Centre, OrlÎans, France, Archi-Tectonics, Asymptote, Odile Decq – Berno”t Cornette, Pierre Du Besset and Dominique Lyon, Didier Fiuza Faustino, IaN+, Mathias Klotz, Kengo Kuma, Tarek Naga, Nishimoto Atelier: Taeg Nishimoto, Marcos Novak, Roche, DSV, & Sie, Curators: Marie-Ange Brayer, Lia Gangitano, Bill Menking, Frederic Migayrou Exhibition designers: Julie Ault, Martin Beck
2000
Dec. 7, 2000 – Jan. 13, 2000 NhEW (NorthousEastWest), OPENOFFICE and cOPENhagenOFFICE/Tanja Jordan
Sep. 15 – Nov. 25, 2000 Movements: Introduction to a Working Process, Inside Outside: Petra Blaisse
May. 16 – Jun. 17, 2000 Common Places: Cultural Identity in the Urban Environment, Mikael Levin
Apr. 18 – May. 13, 2000 Researching Cities: Berlin, Mexico City, Mumbai, Rome, Singapore, Dirk Hebel, Cloudia Dias, Fernando Romero, Stalker, Eunice Seng
Feb. 29 – Apr. 8, 2000 Neologisms, Natalie Jeremijenko
Jan 13 – Feb. 12, 2000 Tony Feher Tony Feher